Sutrikus makšties mikrofloros pusiausvyrai, kai sumažėja gerųjų laktobakterijų, moteris pajunta makšties ligų požymius. Nors, priklausomai nuo sukėlėjo, ligos yra skirtingos ir ne vienodai gydomos, požymiai panašūs: padaugėja išskyrų, keičiasi jų konsistencija, atsiranda specifinis kvapas, kurį išskiria patogeniniai organizmai. Makšties mikrofloros disbalansą paprastai lydi dvi pagrindinės palydovės: bakterinė vaginozė arba makšties pienligė.
Jaučiamas perštėjimas, niežėjimas, deginimas
Išoriniai lytiniai organai patinsta, jų oda išsausėja ir suplonėja
Lytiniai santykiai tampa skausmingi, gali net pasirodyti kraujo
Dar vadinama „žuvų kvapo“ liga. Ji nustatoma net 30–50 proc. atvejų, kai išskyrų padaugėja. BV – tai būklė, kai makštyje pagausėja natūraliai gyvenančių bakterijų.
Tai nėra blogų bakterijų invazija iš išorės. BV sergančios moters makštyje bakterijų yra nuo 100 iki 1000 kartų daugiau, nei būna paprastai. BV atsiranda, kai sutrinka makšties ekologija. Tai ne uždegimas, kurį sukelia vienas kuris nors organizmas, bet įvairi makštyje besidauginanti mikroflora, nuslopinusi gerųjų makšties lazdelių laktobacilų augimą.
BV simptomai – gausios balkšvos arba pilkai baltos išskyros, iš makšties sklindantis nemalonus žuvies kvapas, niežulys, perštėjimas, erzinantis jausmas makštyje. Ištyrus tepinėlį, aptinkamas didesnis nei 4,5 pH. BV nėra lytiniu keliu plintanti liga, todėl partnerio gydyti nereikia (nebent retais atvejais, kai BV vis kartojasi).
Maždaug pusė bakterinės vaginozės atvejų yra besimptomiai. Tačiau, pasireiškus simptomams (homogeniškos žuvies kvapo išskyros), rekomenduojamas nuodugnus mikrobiologinis tyrimas siekiant išsiaiškinti, kokie mikroorganizmai sukėlė patologiją, taip sumažinant riziką pažeisti gerąsias organizmo bakterijas.
Dar vadinama „varškės išskyrų“ liga. Pagal statistiką, net 85 proc. visų moterų per gyvenimą patiria, kas yra makšties pienligė, tai viena dažniausių makšties ligų, beje... linkusi kartotis.
Ją sukelia Candida genties grybeliai, kurių yra keletas rūšių: balkšvasis mieliagrybis Candida albicans (70–80 proc.), Candida gralbrata (15–35 proc.), Candidna krusei (5–27 proc.) ir t. t.
Kaip atpažinti, ar tai pienligė? Klinikiniai kandidozės simptomai: pakitusi išskyrų spalva ir kiekis, konsistencija, skausmingi lytiniai santykiai, nemalonus išskyrų kvapas, išorinių genitalijų niežulys, patinimas, skausmingumas, deginimas ar perštėjimas, skausmingas šlapinimasis, net šlapimo sulaikymas.
Makšties ir lytinių organų kandidozė gydoma antigrybeliniais vaistais. Tradicinis gydymo būdas – įvairių žvakučių, tablečių, kremų įvedimas į makštį. Gydoma ir geriamaisiais vaistais. Jie prasiskverbia giliai į visus audinius ir skysčius, kur gali būti grybelis.
Makšties gleivinėje įsivyravę patogeniniai mikroorganizmai ypač kenksmingi besilaukiančiai moteriai (o dažniausiai besilaukiant mikroflora ir sutrinka – dėl... hormonų pokyčių nusilpusio imuniteto).
Manoma, kad makšties mikrofloros sutrikimai gali paskatinti ankstyvąjį persileidimą, didina priešlaikinio vandenų nutekėjimo pavojų, pogimdyminių infekcijų riziką.
Net jeigu išvardintos ligos nekeltų jokio rimto pavojaus sveikatai, jų keliamas diskomfortas – didžiulis: ne tik nemalonūs pojūčiai, bet ir sutrikęs lytinis gyvenimas.
Uždegimai yra mikrofloros sutrikimų pasekmė. Tuomet jau reikia mediko konsultacijos – bus skirtas gydymas antimikrobiniais vaistais, kurie priklauso nuo uždegimo sukėlėjo. Makšties mikrofloros pusiausvyrą atkurti padeda gerosios bakterijos, kurių preparatai sukurti būtent makščiai. Gerųjų bakterijų galia mokslas neabejoja, ne veltui sukurti ir toliau kuriami probiotiniai preparatai, maisto papildai, probiotikais turtinami maisto produktai.
Probiotikų tikslas – padėti organizmui greičiau atkurti normalią mikrobiotą, jie skiriami nusilpus imunitetui, virusų sezono metu, vartojant mikrofloros disbalansą sukeliančius vaistus, keliaujant ir t.t.
Tokiu pačiu principu veikia ir gerosios bakterijos, skirtos makščiai. Pasireiškus makšties mikrofloros sutrikimo simptomams, patariamas gydymas preparatais su laktobakterijomis, kurie ne tik atkuria pH bei makšties mikroflorą, bet pasižymi antiuždegiminiu poveikiu bei gleivinių regeneraciją skatinamosiomis savybėmis.