MAKŠTIES GLEIVINĖ

Kodėl sausėja gleivinė?

Makšties gleivinė yra jautri ir pažeidžiama. Sutrikus makšties mikrofloros pusiausvyrai, gleivinė gali tapti sausesnė ir plonesnė, taigi – labiau pažeidžiama. Tokią gleivinę lengva nubrozdinti lytinių santykių metu, lengviau patenka infekcija.

Dažniausiai makšties gleivinė išsausėja dėl sumažėjusios estrogenų gamybos kiaušidėse, nes būtent estrogenai užtikrina pakankamą klitorio, lytinių lūpų ir makšties gleivinės epitelio mitybą, makšties gleivinės drėgnumą, makšties raukšlių tamprumą.

Pakankamas estrogenų kiekis užtikrina apsauginį poveikį makšties ir klitorio kraujagyslėms,dėl to suintensyvėja kraujotaka, gerėja susijaudinimo kokybė. Tyrimais nustatyta, kad estrogenų lygio sumažėjimas yra susijęs su makšties gleivinės epitelio plonėjimu ir nykimu, makšties lygiųjų raumenų bei klitorio erektilinio audinio silpnėjimu, makšties pH didėjimu ir šių pokyčių lemta moters seksualine disfunkcija.
Estrogenų moters organizme sumažėja po gimdymo, žindymo laikotarpiu (kol nėra mėnesinių), prasidėjus menopauzei. Pasikeitus hormonų balansui, sumažėja gleivių išskyrimas, gleivinė nebesutepama, todėl jaučiamas makšties sausumas, niežulys, perštėjimas, skausmas lytinių santykių metu.

Vis dėlto visko hormonams nereikėtų nurašyti. Neretai makšties sausumas būna dėl streso ar netinkamų higienos priemonių naudojimo. Netinkama higiena – tai ne jos nepaisymas, o per didelis uolumas ar netinkamų priemonių naudojimas.

Makštį sausina nepritaikyti makšties mikroflorai plovikliai, taip pat – netinkami įklotai ir tamponai. Naudojami ilgą laiką, jie dirgina arba mechaniškai traumuoja jautrią makšties gleivinę, gali sukelti ir alerginę reakciją.

Sausos gleivinės bėdos. Sausa gleivinė yra suplonėjusi, todėl ji labai audringai reaguoja į dirgiklius: sintetinį apatinį trikotažą, per mažas kelnaites, intymios zonos depiliaciją, o ypač – į netinkamus higieninius paketus ir įklotus. Ši būklė, dar vadinama „įklotų vulvitu“, yra tikra šio amžiaus moterų rykštė

Nuo jos kenčia ne tik gimdančios moterys, bet ir visos kitos, kurių imunitetas bent kiek šlubuoja ar yra polinkis į alergiją. Jei gleivinė dėl netinkamų paketų išsausėjo iki žaizdelių ir šerpetojimo, kartais, kaip ir su kūdikių iššutimu, reikia kovoti radikaliai – nenaudoti jokių paketų bet jau kurį laiką.

Kaip išspręsti problemą?

Makšties drėgnumą patariama atkurti ne tik dėl nemalonių pojūčių, bet ir dėl to, kad išplonėjus gleivinei galimi uždegimai, kitos ligos. Sausoje makštyje atsiranda galimybė kauptis bakterijoms, gali išsivystyti bakterinė vaginozė ar kitoks uždegimas. Sausoje makšties gleivinėje gali atsirasti mikroįtrūkimų, kurie yra atviras kelias infekcijai.
Sprendimas priklauso nuo išsausėjimo priežasties: vienokios priemonės bus skiriamos esant menopauzei, kitokios – po gimdymo. Makšties gleivinės regeneracija geriausiai atsistato tuomet, kai vėl atkuriamas makšties mikrofloros balansas – atstatomas gerųjų laktobakterijų kiekis.
Kitos gleivinės problemos. Makšties gleivinė gali pakisti dėl chirurginių intervencijų, sužalojimų intymių santykių metu. Ji kinta ir sergant makšties uždegimais, pienlige.